Παρασκευή , 29 Μαρτίου 2024
Τελευταία Νέα

Τσιτσιπάς: Νίκησε τον «κακό του δαίμονα»! Έβγαλε… κραυγή στο φινάλε… (BINTEO)

Με 2-0 σετ σε ισάριθμα tie breaks με 7-6(3), 7-6(3), ο Στέφανος Τσιτσιπάς «έσπασε το ρόδι», νίκησε τον Οζέρ Αλιασίμ για πρώτη φορά στην καριέρα του και ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις την πορεία του στο Shanghai Masters.Ο 21χρονος Έλληνας τενίστας, έδειξε περισσότερη ψυχραιμία από τον εξαιρετικά ταλαντούχο αντίπαλό του, επικρατώντας στα σημεία του 19χρονου Καναδού σε δύο tie breaks με 7-6(3), 7-6(3), μετά από 2 ώρες και 6 λεπτά αμφίρροπης μονομαχίας.

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, δύο σε επίπεδο juniors και δύο σε επίπεδο ανδρών ο Στέφανος Τσιτσιπάς «ξόρκισε» τον κακό του «δαίμονα» Οζέρ Αλιασίμ και δείχνει πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα μετά την πορεία του στο Πεκίνο μέχρι τον τελικό.

Επόμενος αντίπαλός του ο Χούμπερτ Χουρκάτς στον 3ο γύρο του τουρνουά.

Στα του αγώνα, ένα πολύ κλειστό ματς διεξήχθη στο κεντρικό κορτ της Σανγκάης όμως ο Τσιτσιπάς με 26 winners και 21 αβίαστα λάθη την ίδια ώρα που ο Αλιασίμ, Νο19 στον κόσμο, είχε 31 winners αλλά και 34 unforced errors ήταν ο νικητής.