Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024

Την ανατροπή της χρονιάς η Τότεναμ-Τα γκολ σε Premier League, LaLiga, Coppa Italia, DFB Pokal

Tα γκολ από τις αναμετρήσεις σε Premier League, LaLiga, Coppa Italia και Κύπελλο Γερμανίας.

Απίστευτη ανατροπή από την Τότεναμ, η οποία έχανε με 2-1 ως το 95ο λεπτό, αλλά στο τέλος νίκησε 3-2 στην έδρα της Λέστερ. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Μπέργκβαϊν, ο οποίος ισοφάρισε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έδωσε το «τρίποντο» στους «Spurs» στο 97’!

«Θύμα» έκπληξης η Γκλάντμπαχ
Η κακή σεζόν για την Γκλάντμπαχ συνεχίζεται, καθώς έμεινε εκτός συνέχειας από το Κύπελλο Γερμανίας, γνωρίζοντας βαριά ήττα. Το Ανόβερο του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, Νίκλας Χουλτ επικράτησε 3-0 της Μπορούσια και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τους «8». Την ίδια ώρα, η Λειψία έκανε το.. χρέος κόντρα στη Χάνσα Ροστόκ. Πήρε την πρόκριση με εύκολη νίκη (2-0).

Ιστορική πρόκριση η Σασουόλο του Κυριακόπουλου
Η Σασουόλο νίκησε 1-0 την Κάλιαρι κι έγραψε ιστορία, καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ξεκίνησε βασικός κι έπαιξε μέχρι το 74ο λεπτό, ενώ ο Χρήστος Κουρφαλίδης ήταν στην ενδεκάδα των φιλοξενούμενων κι αγωνίστηκε ως το 78’.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ
Η Τσέλσι είχε μια ακόμη απώλεια κι ουσιαστικά αποχαιρέτησε τις ελπίδες που είχε για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Οι «μπλε» έμειναν στο 1-1 στην έδρα της Μπράιτον, σε ματς για την 24η αγωνιστική, η οποία βέβαια είναι προγραμματισμένη για το τριήμερο 8-9-10 Φεβρουαρίου. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, όμως, θα αγωνιστεί εκείνη την περίοδο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Η ομάδα του Τούχελ δεν μπόρεσε να νικήσει για δεύτερη φορά φέτος τους «γλάρους» (1-1 και στο Λονδίνο) κι ουσιαστικά θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα παλέψει για μια θέση στο Champions League της ερχόμενης σεζόν.

«Αεράτη» στους «8» η Γιουβέντους
Η Γιουβέντους ήταν «αεράτη» και προκρίθηκε με… περίπατο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Σασουόλο ή Κάλιαρι. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε 4-1 της Σαμπντόρια, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Με μαγική λόμπα του Τσίρο Ιμόμπιλε, η Λάτσιο «λύγισε» 1-0 την Ουντινέζε στην παράταση και προκρίθηκε στους «8» του Coppa Italia. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες στο 90λεπτο, ωστόσο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Τελικά, τη διαφορά έκανε ο Ιταλός «μπόμπερ», ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο 71’. Ήταν το 21ο τέρμα του σε 25 συμμετοχές την τρέχουσα σεζόν.

Η Ζανκτ Πάουλι απέκλεισε την Ντόρτμουντ
Η Ζανκτ Πάουλι έκανε το μεγάλο «μπαμ» στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας. Η ιστορική ομάδα του Αμβούργου, η οποία αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία, νίκησε 2-1 την Ντόρτμουντ και την άφησε εκτός συνέχεια στον θεσμό. Η άλλη ομάδα της πόλης, το άλλοτε «κραταιό» Αμβούργο απέκλεισε την Κολωνία στα πέναλτι με 4-3. Ο κανονικός αγώνες ολοκληρώθηκε 0-0, ενώ στην παράταση οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα γκολ (1-1). Στα προημιτελικά προκρίθηκε κι η Μπόχουμ των Σταφυλλίδη και Λαμπρόπουλου (έμειναν αμφότεροι στον πάγκο), καθώς επικράτησε 3-1 της Μάιντς.

Με κεκτημένη ταχύτητα η Μπέτις
Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση επί της Σεβίλλης στο Copa del Rey, η Μπέτις επικράτησε 4-0 της Αλαβές και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Τρομερό ματς στο «Nuevo Mirandilla», με την Κάντιθ και την Εσπανιόλ να έρχονται ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η ομάδα της Καταλονίας ισοφάρισε στο 95’!

PREMIER LEAGUE
Τρίτη (18/1) – 24η αγωνιστική

Μπράιτον-Τσέλσι 1-1 (60′ Γουέμπστερ – 28′ Ζίγες)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μάντσεστερ Σίτι 56 (22αγ.), Λίβερπουλ 45 (21αγ.), Τσέλσι 44 (23αγ.), Γουέστ Χαμ 37 (22αγ.), Άρσεναλ 35 (20αγ.), Τότεναμ 33 (18αγ.), Μάντσεστερ Γιουν. 32 (20αγ.), Γουλβς 31 (20αγ.), Μπράιτον 29 (21αγ.), Λέστερ 25 (18αγ.), Κρίσταλ Πάλας 24 (21αγ.), Σαουθάμπτον 24 (21αγ.), Άστον Βίλα 23 (20αγ.), Μπρέντφορντ 23 (21αγ.), Λιντς 22 (20αγ.), Έβερτον 19 (19αγ.), Γουότφορντ 14 (19αγ.), Νόριτς 13 (21αγ.), Νιούκαστλ 12 (20αγ.), Μπέρνλι 11 (17αγ.)

LA LIGA – 21η αγωνιστική
Κυριακή (16/01)

Έλτσε – Βιγιαρεάλ 1-0 (78′ Μπογέ)

Resumen de Elche CF vs Villarreal CF (1-0)
Τρίτη (18/01)

Μπέτις – Αλαβές 4-0 (11′, 41′ Μπόρχα Ιγκλέσιας, 29′ Κανάλες, 54′ Χουάνμι)

Resumen de Real Betis vs Deportivo Alavés (4-0)
Κάντιθ – Εσπανιόλ 2-2 (54′ Νεγρέδο, 90’+1′ Αλέχο – 10′ Μορλάνες, 90’+5′ Ντε Τομάς)

Resumen de Cádiz CF vs RCD Espanyol (2-2)
Τετάρτη (19/01)

Μπαρτσελόνα – Ράγιο Βαγιεκάνο (αναβλήθηκε)

Θέλτα – Οσασούνα 2-0 (29′ Μάγιο, 38′ Μίνα)

Αταλάντα – Βενέτσια 2-0

Atalanta 2-0 Venezia | A comfortable home win for Atalanta | Coppa Italia Frecciarossa 2021/22
Πέμπτη (13/1)

Νάπολι – Φιορεντίνα 2-5 παρ. (2-2 κ.α.)

Napoli 2-5 Fiorentina | A thumping win for la Viola | Coppa Italia Frecciarossa 2021/22
Μίλαν – Τζένοα 3-1 παρ. (1-1 κ.α.)

Milan 3-1 Genoa | Milan go through after extra time | Coppa Italia Frecciarossa 2021/22
Τρίτη (18/1)

Λάτσιο – Ουντινέζε 1-0 παρ. (0-0)

Lazio 1-0 Udinese | A late winner for Lazio | Coppa Italia Frecciarossa 2021/22
Γιουβέντους – Σαμπντόρια 4-1

Juventus 4-1 Sampdoria | An emphatic home win for Juventus | Coppa Italia Frecciarossa 2021/22
Τετάρτη (19/1)

Σασουόλο – Κάλιαρι 1-0

Sassuolo 1-0 Cagliari | Harroui Goal Secures a Narrow Win! | Coppa Italia Frecciarossa 2021/22
Ίντερ – Έμπολι (22:00)