Πέμπτη , 1 Δεκεμβρίου 2022
Τελευταία Νέα

Στέφανος Τσιτσιπάς: Με κόπο και ιδρώτα στους «8» του Astana Open

Ο Έλληνας τενίστας δυσκολεύτηκε, αλλά λύγισε τον αξιόμαχο, Λούκα Νάρντι με 2-0 σετ (7-6(2), 7-6(3)) και προκρίθηκε στους «8» του Astana Open.

Ο 24χρονος πρωταθλητής πήρε και τα δύο σετ στο tie break, σε μια αναμέτρηση που δεν έκανε ούτε ένα break! Γενικότερα, ο Νάρντι του έβαλε δύσκολα και στο τέλος κέρδισε το χειροκρότημα για την προσπάθεια του.

Στο πρώτο σετ, αφού αμφότεροι κράτησαν άνετα τα σερβίς τους, ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε στο tie break, όπου πήρε έξι συνεχόμενους πόντους κι επικράτησε με 7-2.

Στο δεύτερο σετ, ο Νάρντι είχε διπλή ευκαιρία στο 5-5 να κάνει το break, αλλά ο Ελληνας πρωταθλητής το απέτρεψε και ήταν ξανά επιβλητικός στο tie break, το οποίο πήρε με 7-3.

Επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνας τενίστας θα είναι ο νικητής του αγώνα του «γηπεδούχου», Αλεξάντερ Μπούμπλικ από το Καζακστάν, με τον Πολωνό, Χούμπερτ Χούρκατς.