Σάββατο , 20 Απριλίου 2024

Premier League: Νέα ήττα-σοκ για την Λίβερπουλ κόντρα στην Λιντς (1-2)

Έπειτα από την ήττα από την Νότιγχαμ Φόρεστ, η Λίβερπουλ γκέλαρε ξανά, χάνοντας αυτήν την φορά στο Άνφιλντ κόντρα στην Λιντς (1-2)

Δεύτερο ματς κόντρα σε αντίπαλο που μάχεται για την σωτηρία, δεύτερη σερί ήττα για την Λίβερπουλ στην Premier League ! Μετά την ήττα (1-0) από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, οι «κόκκινοι» έχασαν και από την Λιντς στο «Άνφιλντ» (1-2) και έμειναν στο -13 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι !

Τα «παγώνια» μπήκαν… καμαρωτά στο ματς, αφού μόλις στο 4’ άνοιξαν το σκορ με τον Ροντρίγκο. Το γκολ αυτό αφύπνισε την Λίβερπουλ και δέκα λεπτά αργότερα (14’) έφτασε στην ισοφάριση με τον Σαλάχ. Ως το φινάλε του ματς ωστόσο, όσο κι αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να φτάσουν και σε ένα δεύτερο γκολ είδαν τις επιθετικές τους προσπάθειες να περνούν ανεκμετάλλευτες, ιδιαίτερα στο τελευταίο 20λεπτο που πίεσαν ασφυκτικά.

Από την άλλη πλευρά η Λιντς που ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, εν τέλει βρήκε το γκολ της νίκης στο 89’ με τον Σάμερβιλ, την ώρα ακριβώς που δεχόταν την μεγαλύτερη πίεση από τους γηπεδούχους.