Παρασκευή , 29 Μαρτίου 2024

Premier League: Άστον Βίλα – Λίβερπουλ 1-3

Η Λίβερπουλ στο πρώτο της παιχνίδι μετά τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο έκανε τα εύκολα… δύσκολα, έχασε πολλές ευκαιρίες, όμως εν τέλει νίκησε την Άστον Βίλα – Έχασε ευκαιρίες ο Νούνιες, «καθάρισε» ο 18χρονος Μπαΐτσετιτς

Μετά την ήττα – αποκλεισμό στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι για το League Cup η Λίβερπουλ είχε ανάγκη τη νίκη μέσα στο «σπίτι» της Άστον Βίλα τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Οι Reds δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, είχαν όμως αμυντικά κενά και παρά την… προσπάθεια τους να «αυτοκτονήσουν» πήραν το «διπλό» με σκορ 3-1 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Τότεναμ στην έδρα της Μπρέντφορντ μείωσαν τη διαφορά από την τετράδα στους πέντε βαθμούς. Παραλίγο… μοιραίος ο Νούνιες, φανταστικός ο Μοχάμεντ Σαλάχ και λυτρωτής ο 18χρονος Μπαΐτσετιτς (στη φωτό πανηγυρίζει στην αγκαλιά του Νούνιες).

Οι Reds ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στο 4′. Ο Μπέιλι απομάκρυνε το κόρνερ, ο Αλεξάντερ – Άρνολντ ανέκτησε την κατοχή, έβγαλε φανταστική μπαλιά, ο Ρόμπερτσον γύρισε τη μπάλα και ο Σαλάχ εξ επαφής άνοιξε το σκορ. Ο Σκωτσέζος μπακ έφτασε τις 54 ασίστ στην Premier League και είναι ο αμυντικός με τις περισσότερες, καθώς ξεπέρασε τον πρώην μπακ της Έβερτον Λέιτον Μπέινς και ο Αιγύπτιος σκόραρε για 172η φορά με την κόκκινη φανέλα, πιάνοντας τον Κένι Νταλγκλίς στην 7η θέση των σκόρερ στην ιστορία της Λίβερπουλ.

Η ομάδα του Έμερι πίεσε ψηλά και δημιούργησε προβλήματα στους φιλοξενούμενους, όμως της έλειπε η ουσία. Στο 14′ ο Μπέιλι από εξαιρετική θέση μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλισον και στο 17΄ο Γουότκινς με κεφαλιά «ψαράκι» δεν κατάφερε να δώσει κατεύθυνση στη μπάλα, η οποία πήγε προς το κέντρο και ο Άλισον μπλόκαρε.

Ο Ντάργουιν Νούνιες είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του αλλά ήταν άστοχος τόσο με κεφαλιά στο 25′ όσο και στο 28′ όταν ο Άρνολντ απομάκρυνε με δυσκολία τη μπάλα από την περιοχή της ομάδας του, ο Κόνσα αντί να καθαρίσει τη φάση έδωσε την ευκαιρία στον Ουρουγουανό να βγει τετ α τετ αλλά ο Όλσεν τον νίκησε.

Στο 36′ μετά από νέο σουτ του Νούνιες η Λίβερπουλ κέρδισε κόρνερ, ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε, η μπάλα από προσπάθεια του Σαλάχ έφτασε στον Φαν Ντάικ, ο οποίος σούταρε από διαγώνια θέση και από κόντρα κατέληξε στα δίχτυα του Όλσεν. Ο Νούνιες σπατάλησε την τρίτη μεγάλη ευκαιρία του στο 45+2′ όταν ο Άρνολντ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Ουρουγουανός βγήκε αμαρκάριστος, σούταρε αλλά ο Όλσεν του είπε «όχι» για ακόμα μια φορά.

Ο Γουότκινς προειδοποίησε στις αρχές του ημιχρόνου, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε, όμως στο 59′ μείωσε σε 1-2 και έβαλε φωτιά στο ματς… Η μπάλα πλέον πήγαινε πάνω κάτω με τη Βίλα να απειλεί με ισοφάριση, αλλά ο Στέφαν Μπαΐτσετις (ο 18χρονος αποκτήθηκε το 2020 από την Θέλτα και είναι γιος του παλαίμαχου Σέρβου ποδοσφαιριστή Σρτζαν Μπαΐτσεβιτς, έχοντας πάρει όμως την ισπανική υπηκοότητα από τη μητέρα του) στο 82′ πέτυχε το πρώτο του γκολ και κλείδωσε το τρίποντο.

Άστον Βίλα (4-4-1-1): Όλσεν – Γιανγκ, Κόνσα, Μινγκς, Ντίνιε – ΜακΓκιν, Καμαρά (86′ Κοουτίνιο), Ντάγκλας Λουίς, Μπέιλι (86′ Ντεντόκερ) – Μπουέντια (86′ Ίνγκς) – Γουότκινς

Λίβερπουλ (4-3-3): Άλισον – Άρνολντ (Γκόμεζ), Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον – Χέντερσον (79′ Μπαΐτσετιτς), Φαμπίνιο, Τιάγκο (67′ Κεϊτά) – Σαλάχ, Τσάμπερλεϊν (67′ Έλιοτ), Νούνιες (87′ Ντόακ)

Τι έγινε στα απογευματινά ματς
Νέα τρομερή παράσταση από την Νιουκάστλ, η οποία έκανε χριστουγεννιάτικο πάρτι στην έδρα της Λέστερ συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της πορεία.

Η ομάδα του Εντ Χάουι μόλις στο 7ο λεπτό είχε προηγηθεί με 2-0 χάρις στα γκολ των Γουντ και Αλμιρόν, στο 32′ έκαναν το 0-3 καθαρίζοντας το ματς με συνοπτικές διαδικασίες και σκαρφαλώνοντας προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Εξαιρετική επιστροφή και για την Μπράιτον που πέρασε σαν σίφουνας από την εδρα της Σαουθάμπτον. Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι μπήκε δυνατά στο ματς απείλησε νωρίς με τον Μιτόμα και στο 14′ άνοιξε το σκορ χάρη στην κεφαλιά του Λαλάνα. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 35′ ο Περό με αυτογκόλ έκανε το 2-0.

Στο 56′ ο Μαρτς με φοβερό σουτ εκτός περιοχής έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στους Γλάρους και έβαλε γερά θεμέλια για τη νίκη. Αυτό που κατάφερε η Σαουθάμπτον πάντως, ήταν να μειώσει στο 73ο λεπτό με τον Γουόρντ-Πράουζ.

Η Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα πέρασε με το επιβλητικό 3-0 από το «Σέλχαρστ Παρκ». Ο Μπόμπι Ριντ άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά στο 31′, ενώ λίγα λεπτά αργότερα οι Αετοί έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Μίτσελ για μαρκάρισμα στον Τετέ.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους την κόκκινη κάρτα είδε και ο Τόμκινς αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να συνεχίσουν με εννιά παίκτες!.

Στη συνέχεια, Ριμ και Μίτροβιτς σκόραραν υπογράφοντας τη νίκη που ανέβασε τη Φούλαμ στην 8η θέση.

Ο Χουλιέν Λοπετέγκι ξεκίνησε με το δεξί στον πάγκο της Γουλβς καθώς πήρε τη νίκη στην έδρα της Έβερτον χάρις στο γκολ γκολ του Αιτ-Νούρι στις καθυστερήσεις.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Μίνα στο 7ο λεπτό με κεφαλιά από κόρνερ του ΜακΝιλ, αλλά ο Ντάνιελ Ποντένσε εκμεταλλευόμενος τη φοβερή ασίστ του Μουτίνιο έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκoλ και τιμωρήθηκαν στην τελευταία φάση με τον Άιτ-Νούρι να δίνει το τρίποντο στην ομάδα του, ανεβάζοντάς τη στη 18η θέση.

Τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Premier League έχουν ως εξής:

Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2 (Γιάνελτ 15΄, 54΄ Τόνεϊ – 65΄ Κέιν, Χόιμπιεργκ 72΄)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3 (31΄ Ριντ, 71΄ Ριμ, 80΄ Μίτροβιτς)

Έβερτον-Γουλβς 1-2 (7΄ Μίνα – 22΄ Ποντένσε, 90΄+5 Νούρι)

Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 (3΄ πεν. Γουντ, 7΄ Αλμιρόν, 32΄ Ζοέλιντον)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3 (74΄ Γουόρντ-Πράους – 14΄ Λαλάνα, 35΄ αυτ. Περό, 56΄Μαρτς)

Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 1-3 (59′ Γουότκινς-5′ Σαλάχ, 37′ Φαν Ντάικ, 81′ Μπαΐτσετιτς)

Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ (22:00, Novasports Premier League)