Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024
Τελευταία Νέα

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 77-64: «Πέταξε» στον ημιτελικό με Ντένμον και Μωραΐτη

Το Περιστέρι bwin επικράτησε του ΠΑΟΚ στον δεύτερο προημιτελικό του Final 8 με 77-64 και πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Σαββάτου (18/2) όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Καλύτεροι οι Ντένμον και Μωραΐτης για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

«Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση» στις αναμετρήσεις του Περιστερίου bwin με τον ΠΑΟΚ!

Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν φέτος το 3/3 στα παιχνίδια κόντρα στον «δικέφαλο» της Θεσσαλονίκης έχοντας φυλάξει το… καλύτερο και πιο σημαντικό για το τέλος! Το τελικό 77-64 στα «Δύο Αοράκια» έστειλε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στα ημιτελικά του Final 8, εκεί όπου θα διασταυρώσει τα ξίφη της με την ΑΕΚ για μια θέση στον μεγάλο τελικό του θεσμού.

Το Περιστέρι έλεγξε απόλυτα το ματς μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα και δεν επέτρεψε σε καμία στιγμή του αγώνα στον ΠΑΟΚ να γίνει απειλητικός και να διεκδικήσει τη νίκη. Ο Δημήτρης Μωραΐτης (16π., 2/3δίπ., 3/5τρ., 3/4β., 4ασ., 2ριμπ., 2κλ.) ήταν εκείνος που έβαλε τις «βάσεις» στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και ο Μάρκους Ντένμον (23π., 4/9δίπ., 3/4τρ., 6/7β., 3ριμπ., 2ασ., 2κλ.) εκείνος που συμπλήρωσε φαρδιά-πλατιά την υπογραφη του για την τελική επικράτηση στο ματς.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να «πατάει» καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τον Τζέιλεν Ράιλι να πραγματοποιεί εξαιρετική αφετηρία έχοντας 3/3 τρίποντα, ο «δικέφαλος» πήρε προβάδισμα με 4-13 στα μισά του αγώνα ενώ το Περιστέρι bwin μετρούσε μόλις 1/12 εντός παιδιάς. Όμως όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν υπήρχε συνέχεια καθώς η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη «ξύπνησε» από τον «λήθαργο» του πρώτου πενταλέπτου και με ηγέτη τον Δημήτρη Μωραΐτη πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 13-2 και έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 17-15. Και να ‘ταν μόνο αυτό;

Μπορεί τα ποσοστά των δύο ομάδων να ήταν άθλια καθώς το μεν Περιστέρι είχε 6/20 εντός παιδιάς και ο δε ΠΑΟΚ 6/17 σουτ, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να βρουν περισσότερες λύσεις ξεκινώντας πάντα από την άμυνα τους και την… αστοχία των Θεσσαλονικιών! Μάλιστα το επιμέρους σκορ εκτοξεύθηκε στο 28-9 για το Περιστέρι χάρη στην άνοδο του Ντένμον ο οποίος είχε πετύχει 11 πόντους στην 2η περίοδο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί και με 10 πόντους διαφορά (32-22) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ήταν ξεκάθαρο ότι είχε αποκτήσει το μομέντουμ του αγώνα κλείνοντας το πρώτο μισό του προημιτελικού στο +9 (38-29).

Στο ημίχρονο το Περιστέρι bwin είχε μετρήσει 8/23 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7/12 βολές, 14-6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη. Μωραΐτης (13π.), Ντένμον (11π.) είχαν οδηγήσει τους «κυανοκιτρίνους» στο σκοράρισμα, ενώ ο ΠΑΟΚ (Ράιλι 12π., 0/6δίπ., 4/5τρ.) είχε αντίστοιχα 5/16 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 1/2 βολές, 16-5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες και 10 λάθη.

Λίγο μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου το Περιστέρι προηγήθηκε για πρώτη φορά με +13 πόντους (44-31) και πάλι χάρη στον Μάρκους Ντένμον, ο οποίος -ουσιαστικά- συνέχιζε από εκεί που είχε σταματήσει. Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα στη μεγαλύτερη διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου (48-38 στο 27′) καθώς οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη τα είχαν… σπάσει στα σουτ εντός παιδιάς. Κάπως έτσι η 3η περίοδος έκλεισε στο 53-43 για λογαριασμό της ομάδας του Σπανούλη, η οποία έλεγχε απόλυτα το ματς.

Ο δείκτης του σκορ επέστρεψε στο +13 για το Περιστέρι στο 32′ (60-47) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη και την πρόκριση στον έναν ημιτελικό του Σαββάτου (18/2) απέναντι στην ΑΕΚ. Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν υπήρξε γυρισμός για τον ΠΑΟΚ (70-55 στο 37′) καθώς οι «κυανοκίτρινοι» διαχειρίστηκαν σωστά το ματς και τη διαφορά και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 53-43, 77-64.

Πηγή: gazzeta.gr