Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024

Πέντε μετάλλια η Ελλάδα στην Ρουμανία

Με μία νέα μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το διεθνές τουρνουά Πάλης με την ονομασία Nikolae Grehov για την ελληνική αποστολή.

Η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά πέντε μετάλλια αποδεικνύοντας ότι το μέλλον του αθλήματος είναι μεγάλο και το πλέον σημαντικό είναι ότι οι επιτυχίες ήρθαν λίγο πριν το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U17.

Η χώρα μας κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια με τους Αρίωνα Κολιτσόπουλο (65κ.), Νίκο Γιακουνίδη (92κ.), Δημήτρη Θάνο (110κ.). Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Αθανασίου (71κ.), ενώ το χάλκινο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος ο Βασίλης Παπαγεωργίου (51κ.).

Οι επιτυχίες των αθλητών μας έδωσε στην Ελλάδα την δεύτερη θέση στη γενική βαθμολογία στη διοργάνωση.

Οι Ελληνες πρωταθλητές θα συνεχίσουν την προετοιμασία τους στην Τιμισοάρα μαζί με άλλες πεντε χώρες ( Μολδαβία, Κροατία, Τσεχία, Ουκρανία, Εσθονία) μέχρι το Ευρωπαϊκό (12-15/06/2022).

Πηγή: fosonline.gr