Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024
Τελευταία Νέα

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 67-71: Ο Λάνγκφορντ έκρινε το ντέρμπι…

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να βάζει το μεγάλο σουτ στα 8″, η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (71-67) και ανέβηκε στο 6-4 στην ΕΚΟ Basket League 2019/20.

κτη νίκη σε δέκα αγώνες της EKO Basket League 2019/20 για την ΑΕΚ, που πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (7/12) το ντέρμπι των Δικεφάλων στο Παλατάκι (71-67) και άφησε τον ΠΑΟΚ στο 3-7. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνάντησε ενθουσιασμό και φιλοδοξία στη Θεσσαλονίκη, ήταν όμως συνολικά ανώτερη και με ένα καλό διάστημα στο τέλος της τρίτης και τις αρχές της τέταρτης περιόδου έχτισε ένα μικρό προβάδισμα που την βοήθησε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα μαζί φυσικά με ένα μεγάλο σουτ του Κιθ Λάνγκφορντ στα 8″ πριν από το φινάλε.

O MVP

powered by Rubicon Project
Δεν έκανε καλή εμφάνιση, έβαλε όμως το μεγάλο σουτ και παίρνει το βραβείο του MVP του ντέρμπι. Ο Κιθ Λάνγκφορντ σκόραρε για το τελικό 67-71 από τα εξίμιση μέτα και κράτησε την ΑΕΚ όρθια σε μια δύσκολη έδρα της Α1. Ο Αμερικανός είχε συνολικά 11 πόντους από 2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/4 βολές, δύο ριμπάουντ, μία ασίστ και τέσσερα κερδισμένα φάουλ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

12 ασίστ για 14 λάθη είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά 20 πόντους από τα λάθη της ΑΕΚ και τους κιτρινόμαυρους να έχουν μόλις πέντε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Οι γηπεδούχοι έστειλαν στα σκουπίδια οκτώ από τις 23 βολές που εκτέλεσαν, είχαν 6/21 τρίποντα και ήταν… θαύμα που έμειναν ζωντανοί στη διεκδίκηση της νίκης με αυτά τα ποσοστά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ελπιδοφόρο το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, που με καλή άμυνα προηγήθηκε νωρίς (7-2) αλλά δεν κατάφερε να χτίσει σε αυτό το προβάδισμα. Ο Λάνγκφορντ ισορρόπησε γρήγορα το ματς, ο Ματσιούλις ολοκλήρωσε ένα σερί 0-9 για την ομάδα του και μαζί με τον Ρέι έγραψαν τον επίλογο της πρώτης περιόδου (18-20). Σαντ-Ρος και Κακλαμανάκης κράτησαν την ΑΕΚ μπροστά, μέχρι ο Μπεστ, ο Σμιθ κι ο Σαρικόπουλος να γυρίσουν το ματς την ώρα που οι αντίπαλοί τους προσπαθούσαν με τους Τολιόπουλο – Γιαννόπουλο να κάνουν ζημιά από την περιφέρεια. Το κατάφεραν λίγο αργότερα με τον Γκίκα και τον Γιαννόπουλο που πέτυχαν από ένα τρίποντο για το 31-34 λίγο πριν από το ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα εκπληκτικό 12-0 για το 43-39 στο 24′, οι παίκτες του ενθουσιάστηκαν, κράτησαν το προβάδισμα σχεδόν όλη την περίοδο, μέχρι ο Σαντ-Ρος να βάλει ένα μεγάλο σουτ ψυχολογίας για το 51-53 που έδωσε ακόμη πιο άγριο χαρακτήρα στο ντέρμπι. Ένα πολύ δύσκολο τελείωμα του Γιάνκοβιτς (55-62) και ένα καλάθι του Σαντ-Ρος για το 61-69 στο 36′ έκοψαν τα πόδια των γηπεδούχων, που έκαναν πάντως την ύστατη προσπάθεια. Ο Λούις με γκολ-φάουλ (65-69) και με μία βολή (67-69) κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον, όμως ο Λάνγκφορντ πέτυχε το μεγάλο σουτ στα 8″ και έκρινε οριστικά την αναμέτρηση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το Παλατάκι, όμως όσοι πήγαν, χειροκρότησαν τον Ηλία Παπαθεοδώρου. Δεν ξέχασαν όσα πρόσφερε ο Έλληνας τεχνικός τα προηγούμενα χρόνια στον ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Ανδρικόπουλος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λούις 24 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Σμιθ 9 (3/13 σουτ), Μαργαρίτης 3 (1/6 σουτ), Γουίγκινς 4 (7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 9 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας, Τσόχλας 2, Μπεστ 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Εγκεκέζε, Νόουλς 10 (7 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11 (3/8 σουτ), Ματσιούλις 12 (1), Μαυροειδής 3, Σαντ-Ρος 14 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στ. Γιάνκοβιτς 4 (2/7 σουτ), Ρέι 5 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (2), Κακλαμανάκης 1, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 15/23 βολές, 36 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 16 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/31 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 17/24 βολές, 41 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα πάει στο Λαύριο (14/12 στις 17:45), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον Άρη (13/12 στις 19:00).