Τετάρτη , 30 Νοεμβρίου 2022

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ 2022: Ξέσπασαν Τουρκία, Ιταλία, 18αρα η Τσούμπα

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ 2022 (αποτελέσματα, vids): Ξέσπασαν Τουρκία, Ιταλία, 18αρα η Τσούμπα

Η Τουρκία μετά το στραπάτσο από τη Ταϊλάνδη ξέσπασε τη Κορέα και η Ιταλία που έχασε το πρώτο σετ από το Βέλγιο πήρε τα άλλα δυο στην παράταση και τελείωσε με 25-9! Η Τσούμπα του Άρη με 18 πόντους (18/37) οδήγησε την Κένυα σε νίκη 3-0 επί του Καμερούν.


Οι 24 ομάδες έχουν χωριστεί σε 4 ομίλους των 6 όπου παίζουν όλοι εναντίον όλων. Οι 4 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας προκρίνονται στη 2η φάση, μεταφέροντας τις βαθμολογίες τους και συγκροτούνται δύο νέοι όμιλοι.

Φαβορί για την κατάκτηση των μεταλλίων είναι η χρυσή Ολυμπιονίκης (ΗΠΑ), η κάτοχος του VNL και πρωταθλήτρια Ευρώπης (Ιταλία) μαζί με την κάτοχο του τίτλου (Σερβία) και την Τουρκία.

Ο Έλληνας και οι “Ελληνίδες”

Στο Μουντοβόλεϊ θα πάρει μέρος η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου που είναι στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης και ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού θα είναι ο μοναδικός Έλληνας.

Μετέχουν με την εθνική Αργεντινής η Έρικα Μερκάδο (ΑΟ Θήρας), η Γιαμίλα Νίζετιχ (ΑΕΚ) και η κενυάτισα Σάρον Τσούμπα του Άρη, καθώς και ο προπονητής του Ολυμπιακού Λορέντζο Μιτσέλι (εθνική Βουλγαρίας).

Oι 4 όμιλοι
Α’ όμιλος (Άρνεμ): Ολλανδία, Ιταλία, Βέλγιο, Πουέρτο Ρίκο, Καμερούν, Κένυα.
Β’ όμιλος (Άρνεμ – Γκντάνσκ): Πολωνία, Τουρκία, Άγιος Δομήνικος, Νότια Κορέα, Ταϊλάνδη, Κροατία
Γ’ όμιλος (Άρνεμ – Λόντζ): ΗΠΑ, Σερβία, Γερμανία, Βουλγαρία, Καναδάς, Καζακστάν
Δ’ όμιλος (Άρνεμ): Βραζιλία, Κίνα, Ιαπωνία, Κολομβία, Αργεντινή, Τσεχία

Το πρόγραμμα της Α’ φάσης:
Α’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Ολλανδία- Κένυα 3-0 (25-11, 25-17, 25-11)

Βέλγιο- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 27-25, 25-15)

Ιταλία-Καμερούν 3-0 (25-10, 25-12, 25-16)

2η αγωνιστική
Βέλγιο-Κένυα 3-0 (25-15, 25-14, 25-11)

Ολλανδία-Καμερούν 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)

Ιταλία- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (28-26, 25-21, 26-24)

3η αγωνιστική
Ιταλία-Βέλγιο 3-1 (21-25, 30-28, 29-27, 25-9)

Καμερούν- Κένυα 0-3 (20-25, 25-27, 19-25)

Τετάρτη 28/9
21:00, Ολλανδία-Πουέρτο Ρίκο

4η αγωνιστική
Πέμπτη 29/9
19:00, Ιταλία-Κένυα
22:00, Πουέρτο Ρίκο-Καμερούν

Παρασκευή 30/9
21:00, Ολλανδία-Βέλγιο

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
Πουέρτο Ρίκο-Κένυα

Κυριακή 2/10
14:00, Βέλγιο-Καμερούν
17:00, Ολλανδία-Ιταλία

Β’ όμιλος (Άρνεμ-Γκντνάσκ)
1η αγωνιστική

Πολωνία-Κροατία 3-1 (25-19, 21-25, 25-23, 25-15)

Τουρκία-Ταϊλάνδη 2-3 (25-17, 29-31, 25-22, 19.25, 13-15)

Άγιος Δομήνικος-Ν. Κορέα 3-0 (25-19, 25-12, 25-15)

2η αγωνιστική
Τουρκία-Ν. Κορέα 3-0 (25-14, 25-14, 25-13)

Άγιος Δομήνικος-Κροατία 3-0 (25-20, 25-15, 25-21)

Πολωνία – Ταϊλάνδη 3-0 (25-17, 25-17, 25-17)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
15:00, Ταϊλάνδη- Κροατία
18:30, Τουρκία-Άγιος Δομήνικος
21:30, Πολωνία-Ν. Κορέα

4η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
15:00, Ν. Κορέα- Ταϊλάνδη
18:30, Τουρκία-Κροατία
21:30, Πολωνία-Άγιος Δομήνικος

5η αγωνιστική – Σάββατο 1/10
15:00, Άγιος Δομήνικος-Ταϊλάνδη
18:30, Ν. Κορέα-Κροατία
21:30, Πολωνία-Τουρκία

Γ’ όμιλος (Άρνεμ-Λόντζ)
1η αγωνιστική
ΗΠΑ-Καζακστάν 3-0 (25-16, 25-13, 25-22)

Γερμανία-Βουλγαρία 3-1 (25-22, 21-25, 25-23, 25-21)

Σερβία-Καναδάς 3-0 (25-23, 25-16, 25-20)

2η αγωνιστική
Γερμανία-Καζακστάν 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)

Σερβία-Βουλγαρία 3-2 (25-21, 22-25, 25-27, 25-21, 15-9)

ΗΠΑ-Καναδάς 3-0 (25-19, 26-24, 25-15)

3η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
14:00, Καναδάς-Καζακστάν
17:00, Σερβία-Γερμανία
20:00, ΗΠΑ-Βουλγαρία

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
14:00, Σερβία-Καζακστάν
17:00, Βουλγαρία-Καναδάς
20:00, ΗΠΑ-Γερμανία

5η αγωνιστική – Σάββατο 1/10
14:00, Βουλγαρία-Καζακστάν
17:00, Γερμανία-Καναδάς
20:00, ΗΠΑ-Σερβία

Δ’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Βραζιλία-Τσεχία 3-1 (25-20, 25-16, 22-25, 25-18)

Κίνα-Αργεντινή 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)

Ιαπωνία-Κολομβία 3-0 (25-20, 25-22, 25-17)

2η αγωνιστική
Ιαπωνία-Τσεχία 3-0 (25-15, 25-20, 25-12)

Βραζιλία-Αργεντινή 3-0 (25-19, 25-23, 25-21)

Κίνα- Κολομβία 3-0 (25-16, 25-21, 25-16)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
15:15, Κίνα-Ιαπωνία
16:00, Βραζιλία- Κολομβία
19:00, Αργεντινή-Τσεχία

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
15:00, Κίνα-Τσεχία
15:15, Βραζιλία-Ιαπωνία
19:00, Κολομβία – Αργεντινή

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
15:00, Βραζιλία-Κίνα
19:00, Κολομβία-Τσεχία

Κυριακή 2/10
15:15, Ιαπωνία-Αργεντινή

Στον 5ο όμιλο (Ρότερνταμ) θα βρίσκονται οι ομάδες από τον 1ο και τον 4ο όμιλο και στον 6ο όμιλο (Λοντζ) αυτές από τον 2ο και τον 3ο.

Κάθε ομάδα θα δώσει 4 αγώνες (με τις αντίστοιχες ομάδες από τον άλλον όμιλο).

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων, οι 4 πρώτες ομάδες των δύο ομίλων (5ος και 6ος) προκρίνονται στα προημιτελικά (Γ’ φάση), ωστόσο δεν θα παίξουν χιαστί, αλλά θα αγωνιστούν και πάλι μεταξύ τους!

Αναλυτικά τα ζευγαρώματα έχουν ως εξής:
Άπελντορν (Ολλανδία)
1ος 5ου ομίλου-4ος 5ου ομίλου
2ος 5ου ομίλου-3ος 5ου ομίλου

Γκλίβιτσε (Πολωνία)
1ος 6ου ομίλου-4ος 6ου ομίλου
2ος 6ου ομίλου-3ος 6ου ομίλου

Οι νικητές των δύο αγώνων θα συνθέσουν τα ζευγάρια των ημιτελικών (πάλι σε Άπελντορν και Γκλίβιτσε) για να μάθουμε το ζευγάρι των φιναλίστ με τον τελικό να πραγματοποιείται στις 15/10 στο Άπελντορν

Πηγή: fosonline.gr

Διαβάστε την συνέχεια του άρθρου...
Shares