Πέμπτη , 29 Σεπτεμβρίου 2022
Τελευταία Νέα

Ο κορυφαίος Ντιμιτρόφ αποσύρεται στον εναρκτήριο αγώνα του στο Winston Salem Open

Ο κορυφαίος γενικός πρωταθλητής στο Winston Salem Open, ο Grigor Dimitrov, κέρδισε το πρώτο σετ του εναρκτήριου αγώνα του εναντίον του Dominic Thiem με 6-0 προτού αναγκαστεί να αποσυρθεί λόγω συμπτωμάτων ασθένειας ενώ υστερούσε με 4-2 στο δεύτερο.

Το πρώτο σετ ήταν απόλυτη κυριαρχία από τον Βούλγαρο, κερδίζοντας το 80 τοις εκατό (12-από-15) των πόντων έναντι του σερβίς του Thiem καθώς διέσχισε το πρώτο πλαίσιο σε 25 λεπτά, αλλά μετά από ζάλη και δύσπνοια στο δεύτερο σετ. , αποφάσισε να τραβήξει την πρίζα στο σπίρτο του μετά από επίσκεψη του γιατρού.

Ο Thiem θα παίξει με τον Άγγλο Jack Draper στον επόμενο γύρο, αφού ήταν πολύ δυνατός για τον Ιταλό Fabio Fognini, κερδίζοντας 6-2 4-6 6-1.

Εν τω μεταξύ, ήταν σχετικά πιο ομαλή η πορεία του δεύτερου δεύτερου Botic van de Zandschulp στον αγώνα του με την Ολλανδία εναντίον του Tallon Griekspoor, μετατρέποντας και τις δύο ευκαιρίες του για να κερδίσει με 7-6 (7-5) 6-3.

Νωρίτερα την ίδια μέρα, ο Λευκορώσος και 11ος σε φόρμα Ilya Ivashka χρησιμοποίησε το δυνατό σερβίς του για να συντρίψει τον Peter Gojowczyk της Γερμανίας με 6-4 6-2.

Ο Ivashka θα συναντήσει τον Ελβετό Marc-Andrea Huesler στη συνέχεια, αφού το νούμερο 102 του κόσμου πέρασε μια σκληρή δοκιμασία έναντι του Σουηδού Mikael Ymer, με τη νίκη του με 6-4 6-4 πιθανότατα να τον ανεβάζει στο top-100 όταν δημοσιευτεί η επόμενη κατάταξη.

Ο Ρίτσαρντ Γκασκέ σε νεαρή ηλικία 36 ετών αναστάτωσε τον 20χρονο Ιταλό Lorenzo Musetti 7-6 (7-5) 4-6 6-1 και θα παίξει με τον Steve Johnson μετά αφού ο μεγάλος Αμερικανός νίκησε τον Ισπανό Pedro Martinez με 7-6 (7 -2) 6-2.

Ο Laslo Djere της Σερβίας χρειάστηκε σχεδόν τρεις ώρες για να νικήσει τον Πορτογάλο Joao Sousa 4-6 6-3 7-6 (7-5) και ο Djere θα παίξει με τον Jason Kubler της Αυστραλίας, αφού αντιμετώπισε τον Νοτιοκορεάτη Kwon Soon-woo 7-5 6 -2.

Οι άλλοι δύο Αυστραλοί στη δράση ήταν λιγότερο επιτυχημένοι, καθώς ο John Millman έπεσε με 6-4 6-4 από τον Ισπανό Albert Ramos-Vinolas και ο James Duckworth έπεσε με 6-3 6-3 εναντίον του Maxime Cressy.

Το ανερχόμενο αστέρι της Φινλανδίας Emil Ruusuvuori ήταν απογοητευτικό στην ήττα του με 6-4 6-1 από τον Γάλλο Adrian Mannarino και ο συμπατριώτης του Γάλλος Benjamin Bonzi έκανε επίσης τη δουλειά απέναντι στον Άγγλο Kyle Edmund 6-4 7-6 (7-5).

Στο late session, ο 15ος Jaume Munar νίκησε τον Tseng Chun-hsin με 6-3 6-4, και στον τελευταίο αγώνα της βραδιάς, ο Lorenzo Sonego κέρδισε τον Alejandro Tabilo με 7-5 6-1.

Πηγή: sportsmax.tv