Παρασκευή , 1 Ιουλίου 2022
Τελευταία Νέα

Μουντιάλ 2022: Με παραπάνω παίκτες οι 32 ομάδες – Ρόστερ 26 ποδοσφαιριστών ανακοίνωσε η FIFA

H FIFA γνωστοποίησε μια σημαντική αλλαγή ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, το οποίο θα διεξαχθεί 21 Νοεμβρίου με 18 Δεκεμβρίου.

Η Παγκόσμια Ομοσπονδία γνωστοποίησε ότι οι αποστολές των ομάδων θα μπορούν να έχουν μέχρι και 26 παίκτες.

Η αύξηση του αριθμού των διαθέσιμων παικτών κατά τρεις, γίνεται ώστε να αποφευχθεί το φαινόμενο να «αποδεκατιστεί» κάποια ομάδα λόγω κορονοϊού.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι 15 παίκτες που δεν θα βρίσκονται στην αρχική ενδεκάδα θα κάθονται κανονικά στον πάγκο, κάτι που σημαίνει ότι οι προπονητές δεν χρειάζεται να αποκλείουν κάποιους πριν από κάθε ματς. Επίσης, η αρχική λίστα με τις επιλογές τους (δεν δημοσιοποιείται) αυξάνεται κι από 33 θα περιλαμβάνει πλέον 55 παίκτες.

Από αυτή θα επιλέξουν ο κάθε προπονητής την τελική 26άδα, οι οποίες θα πρέπει να οριστικοποιηθούν μέχρι τις 13 Νοεμβρίου. Η συγκεκριμένη ημερομηνία είναι η καταληκτική, όσον αφορά στη διεξαγωγή αγώνων στα εθνικά πρωταθλήματα.

Οι όμιλοι του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022

  1. Κατάρ, Ολλανδία, Σενεγάλη, Εκουαδόρ
  2. Αγγλία, ΗΠΑ, Ιράν, Ουαλία
  3. Αργεντινή, Μεξικό, Πολωνία, Σαουδική Αραβία
  4. Γαλλία, Δανία, Τυνησία, Αυστραλία
  5. Ισπανία, Γερμανία, Ιαπωνία, Κόστα Ρίκα
  6. Βέλγιο, Κροατία, Μαρόκο, Καναδάς
  7. Βραζιλία, Ελβετία, Σερβία, Καμερούν
  8. Πορτογαλία, Ουρουγουάη, Νότια Κορέα, Γκάνα

Το πρόγραμμα κι οι ώρες των αγώνων

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

  • 13:00 Σενεγάλη – Ολλανδία (gr A), στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  • 16:00 Αγγλία – Ιράν (gr B), στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  • 19:00 Κατάρ – Ισημερινός (gr A), στο Al-Bayt Stadium (στο Al-Khor)
  • 22:00 Ηνωμένες Πολιτείες – Ουαλία (gr B), στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

  • 13:00 Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (gr C), στο στάδιο Lusail (στο Lusail)
  • 16:00 Δανία – Τυνησία (gr D), στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)
  • 19:00 Μεξικό – Πολωνία (gr C), στο 974 Stadium (στη Ντόχα)
  • 22:00 Γαλλία – Αυστραλία (gr D), στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

  • 13:00 Μαρόκο – Κροατία (gr F), στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)
  • 16:00 Γερμανία – Ιαπωνία (gr E), στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  • 19:00 Ισπανία – Κόστα Ρίκα (Gr E), στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  • 22:00 Βέλγιο – Καναδάς (gr F), στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • 13:00 Ελβετία – Καμερούν (gr G), στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)
  • 16:00 Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (gr H), στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)
  • 19:00 Πορτογαλία – Γκάνα (gr H), στο 974 Stadium (στη Ντόχα)
  • 22:00 Βραζιλία – Σερβία (gr G), στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • 13:00 Ουαλία – Ιράν, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)
  • 16:00 Κατάρ – Σενεγάλη, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  • 19:00 Ολλανδία – Ισημερινός, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  • 22:00 Αγγλία – Ηνωμένες Πολιτείες, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • 13:00 Τυνησία – Αυστραλία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)
  • 16:00 Πολωνία – Σαουδική Αραβία, στο γήπεδο Education City (στη Ντόχα)
  • 19:00 Γαλλία – Δανία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)
  • 22:00 Αργεντινή – Μεξικό, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • 13:00 Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)
  • 16:00 Βέλγιο – Μαρόκο, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  • 19:00 Κροατία – Καναδάς, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  • 22:00 Ισπανία – Γερμανία, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • 13:00 Καμερούν – Σερβία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)
  • 16:00 Νότια Κορέα – Γκάνα, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)
  • 19:00 Βραζιλία – Ελβετία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)
  • 22:00 Πορτογαλία – Ουρουγουάη, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

  • 19:00 Ισημερινός – Σενεγάλη, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  • 19:00 Ολλανδία – Κατάρ, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)
  • 22:00 Ιράν – Ηνωμένες Πολιτείες, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  • 22:00 Ουαλία – Αγγλία, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • 19:00 Αυστραλία – Δανία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)
  • 19:00 Τυνησία – Γαλλία, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)
  • 22:00 Πολωνία – Αργεντινή, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)
  • 22:00 Σαουδική Αραβία – Μεξικό, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • 19:00 Καναδάς – Μαρόκο, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  • 19:00 Κροατία – Βέλγιο, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)
  • 22:00 Ιαπωνία – Ισπανία, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  • 22:00 Γερμανία – Κόστα Ρίκα, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • 19:00 Γκάνα – Ουρουγουάη, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)
  • 19:00 Νότια Κορέα – Πορτογαλία, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)
  • 22:00 Σερβία – Ελβετία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)
  • 22:00 Καμερούν – Βραζιλία, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

  1. Νικητής 1ου Ομίλου – Δεύτερος 2ου Ομίλου (3/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Χαλιφά)
  2. Νικητής 3ου Ομίλου – Δεύτερος 4ου Ομίλου (3/12 22:00, Αλ Ραγιάν/Αχμάντ Μπιν Αλί)
  3. Νικητής 5ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου (5/12 19:00, Αλ Ουάκρα)
  4. Νικητής 7ου Ομίλου – Δεύτερος 8ου Ομίλου (5/12 22:00, Ντόχα/974)
  5. Νικητής 2ου Ομίλου – Δεύτερος 1ου Ομίλου (4/12 22:00, Αλ Κχορ)
  6. Νικητής 4ου ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (4/12 19:00, Ντόχα/Αλ Τουμαμά)
  7. Νικητής 6ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου (6/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Education)
  8. Νικητής 8ου Ομίλου – Δεύτερος 7ου Ομίλου (6/12 22:00, Λουσάιλ)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

  1. Νικητής 1 – Νικητής 2 (9/12 22:00, Λουσάιλ)
  2. Νικητής 3 – Νικητής 4 (9/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Education)
  3. Νικητής 5 – Νικητής 6 (10/12 22:00, Αλ Κχορ)
  4. Νικητής 7 – Νικητής 8 (10/12 19:00, Ντόχα/Αλ Τουμαμά)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

  1. Νικητής 1 – Νικητής 2 (13/12 22:00, Λουσάιλ)
  2. Νικητής 3 – Νικητής 4 (14/12 19:00, Αλ Κχορ)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

  • Ηττημένος 1 – Ηττημένος 2 (17/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Χαλιφά)

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

  • Νικητής 1 – Νικητής 2 (18/12 19:00, Λουσάιλ)

newsbomb.gr

Διαβάστε την συνέχεια του άρθρου...
Shares