Παρασκευή , 29 Μαρτίου 2024

Κύπελλο Ελλάδας, Καλλιθέα – Λαμία 1-2

Κύπελλο Ελλάδας

Η Λαμία νίκησε 2-1 την Καλλιθέα στο Ελ Πάσο κι εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη γνώριζε ότι, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα, ήθελε μόνο τη νίκη για να προκριθεί στο 90λεπτο.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο ματς και πέτυχε και τα δύο τέρματα της στα πρώτα 38 λεπτά. Ο Μανούσος άνοιξε το σκορ στο 34’ κι ο Μαρτίνεθ έκανε το 0-2, τέσσερα λεπτά αργότερα.

Η Καλλιθέα μπήκε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης με το τέρμα του Νίλι στο 41ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ, με το οποίο θα οδηγούσε το ματς στην παράταση.

Γκολ: 41′ Νίλι / 34′ Μανούσος, 38′ Μαρτίνεθ
Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες: Κολτσίδας, Λάσκαρης – Τσιλούλης, Μαρτίνεθ
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Σίμος): Πάντος, Βασιλούδης, Κολτσίδας, Βλάχος, Καινούργιος (79’ Ρέντζας), Μπουλούλης (80’ Δούμτσης), Σαντάνα (58’ Λάσκαρης), Νίλι, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (80’ Τσιντώνης).
ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σαραμαντάς (58’ Γκοράνοβ), Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Τζανδάρης (58’ Ντε Βινσέντι), Νούνιες (68’ Σλίβκα), Σιμόν, Μαρτίνεθ (58’ Μπεχαράνο), Τσιλούλης, Ρόμανιτς (79’ Γιακουμάκης), Μανούσος.

Πηγή: Newsbomb.gr