Πέμπτη , 25 Απριλίου 2024

Γίνεται ΘΡΥΛΟΣ ο Γουέιντ! “Αντίο” στους φίλους των Χιτ με 30αρα… (ΒΙΝΤΕΟ)

Η τελευταία εικόνα του Ντουέιν Γουέιντ στο Μαϊάμι είναι να φεύγει νικητής από το παρκέ. Στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της καριέρας του, το τοτέμ των Χιτ γνώρισε την αποθέωση, είδε ένα συγκινητικό VIDEO…να παίζεται για χάρη του, έπεσε από τις διαφημιστικές πινακίδες όταν πήγε να πανηγυρίσει και τελικά οδήγησε τους Χιτ στη νίκη με 122-99 επί των Σίξερς. Το Μαϊάμι αποκλείστηκε και μαθηματικά από τα playoffs, αφού την ίδια στιγμή οι Πίστονς νίκησαν τους Γκρίζλις, αλλά αυτό δεν είχε καμία σημασία.

Οι φίλοι των Χιτ πήγαν στο γήπεδο για να απολαύσουν για τελευταία φορά τον Γουέιντ, ο οποίος έχει ακόμα έναν αγώνα μπροστά του, κόντρα στους Νετς στο Μπρούκλιν. Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος εντός έδρας αγώνας του και φρόντισε να του αφήσει μία γλυκιά εικόνα σε όλους, οδηγώντας το Μαϊάμι στη νίκη.

Ο “Flash” ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους με 6/13 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, στο ιδανικό “αντίο” στους φίλους της ομάδας του.

Από κοντά ακολούθησε τον Γουέιντ ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 19 πόντους, με τον Τζάστις Γουίνσλοου να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Γκρεγκ Μονρό είχε 18 πόντους, ο Μπεν Σίμονς 16 πόντους και ο Τζόναθον Σίμονς 14 πόντους.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό… κρίθηκε νωρίς. Το Μαϊάμι μπήκε εκρηκτικά στο παρκέ και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 34-20, δείχνοντας να ελέγχει την κατάσταση. Και δεν έμελλε αυτό να αλλάξει μέχρι το τέλος, με τους Χιτ να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο όντες μπροστά στο σκορ με 61-42 και την τρίτη περίοδο με 91-60, παίρνοντας μία εύκολη νίκη, στο καλύτερο δώρο για το “αντιο” του Γουέιντ στους φίλους της ομάδας.

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ: Ολίνικ 8, Γουίνσλοου 16, Αντεμπάγιο 19, Ντράγκιτς 6 (13 ασίστ), Γουέιντ 30, Χάσλεμ 7, Άντερσον, Μάτεν, Τζόνσον 2, Ρόμπινσον 4, Τζόουνς 7, Γουάτσαϊντ 15 (9 ριμπάουντ), Γουέιτερς 8

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Μπόλντεν, Χάρις 6, Μ. Σίμονς 16, Μπάτλερ 4, Σμιθ 11, Χάισμιθ 2, Τ. Σίμονς 14 (8 ασίστ), Τζόνσον 5, Μονρό 18, Μαριάνοβιτς 12, ΜακΚόνελ 2, Μίλτον 7, Κορκμάζ 2