Πέμπτη , 29 Σεπτεμβρίου 2022

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Ασημένιο μετάλλιο για τον Χρήστου!

Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, χάνοντας για 3 εκατοστά του δευτερολέπτου το χρυσό.

Έγραψε ιστορία στη Ρώμη ο Απόστολος Χρήστου!

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο, μετά το χρυσό στα 50μ. και έγινε ο πρώτος που ανεβαίνει στο βάθρο σε τέσσερις σερί διοργανώσεις στο ίδιο αγώνισμα για τη χώρα μας.

Ο Χρήστου έκανε εξαιρετική κούρσα με αντίπαλο τον Ιταλό Τσεκόν και άγγιξε το χρυσό, το οποίο έχασε μόλις για 3 δέκατα του δευτερολέπτου.

Συγκεκριμένα είχε χρόνο 52.24, με τον πρωταθλητή κόσμου και κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, να κερδίζει στην τελευταία χεριάμε 52.21. Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Γάλλος Γιοάν Εντόι Μπρουάρ με 52.92.