Πέμπτη , 6 Οκτωβρίου 2022
Τελευταία Νέα

Ευρωμπάσκετ 2022: Επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην Τουρκία η Γαλλία

gallia-tourkia-eurobasket

Τις βάσεις για πρόκριση στους «8» του Ευρωμπάσκετ βάζει κόντρα στην Τουρκία η Γαλλία – Στο 43-35 υπέρ των «μπλε» το σκορ μετά την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου

Παίζοντας με το πόδι στο γκάζι από το πρώτο δευτερόλεπτο η ομάδα του Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού έχει πάρει άνετο προβάδισμα κόντρα στους Τούρκους και προς το παρόν δεν δείχνει να απειλείται.

Με καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση οι Γάλλοι έχουν διαφορά ασφαλείας μέχρι και προς τα τέλη του ημιχρόνου και όπως δείχνουν όλα δεν θα έχουν πρόβλημα να πάρουν το εισητήριο για την επόμενη φάση, στο πρώτο παιχνίδι των «16» της διοργάνωσης.

Κλειδί για το διαρκές προβάδισμα των «μπλε» είναι οι δύο ρακέτες, εκεί όπου κυριαρχούν με άνεση. Μετά από μια μικρή αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά οι Τούρκοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να τη ρίξουν στο -7, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν την κατάσταση.

Πηγή: protothema.gr