Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024
Τελευταία Νέα

Europa League: Γκολ και θέαμα στη Βαρκελώνη – «Όρθια» η Ουνιόν, ήττα για τη Ρόμα

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου στη Βαρκελώνη, όπου Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στον πρώτο αγώνα για τα play off του Europa League.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο β΄ ημίχρονο με τη Γιουνάιτεντ να φτάνει κοντά στην πρωτη νίκη της ιστορίας στη Βαρκελώνη όταν προηγήθηκε με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όμως ο Ραφίνια ισοφάρισε στο 76΄ και στη συνέχεια η «Μπάρτσα» είχε μεγάλες στιγμές μπροστά στο τέρμα του Ντε Χέα, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Έτσι, η πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης θα κριθεί στη ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ» την επόμενη Πέμπτη (23/2). Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τους άλλους αγώνες που ολοκληρώθηκαν, καθώς η Σαχτάρ νίκησε 2-1 τη Ρεν ως τυπικά γηπεδούχος στη Βαρσοβία.

Η Ουνιόν Βερολίνου εντυπωσιάζει και στην Ευρώπη και πήρε «λευκή» ισοπαλία από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ, ενώ η Σάλσμπουργκ νίκησε 1-0 τη Ρόμα στην Αυστρία με γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα στους πρώτους αγώνες των play-off πρόκρισης στους «16» του Europa League:
Άγιαξ (Ολλανδία)-Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 0-0
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) 2-2
Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Ρεν (Γαλλία) 2-1
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Ρόμα (Ιταλία) 1-0
Γιουβέντους (Ιταλία)-Ναντ (Γαλλία) 22:00
Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία)-Μίντιλαντ (Δανία) 22:00
Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Μονακό (Γαλλία) 22:00
Σεβίλη (Ισπανία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 22:00