Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024
Τελευταία Νέα

Ελλάδα – Μάλτα 25-6: Ξέσπασε η «γαλανόλευκη»

Η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών συνέτριψε 25-6 τη Μάλτα για τη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Σπλιτ. Επτά γκολ ο Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, πέντε ο Ντίνος Γενηδουνιάς.

Μετά το 12-12 στην πρεμιέρα με τη Γαλλία, η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών συνέτριψε 25-6 τη Μάλτα για τη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πλέον η «γαλανόλευκη» περιμένει και το αποτέλεσμα το βράδυ (21.30) στο Κροατία – Γαλλία. Την Παρασκευή (2/9) η εθνική θα παίξει με την Κροατία και σίγουρα θέλει τη νίκη για την πρωτιά στον Β’ Όμιλο και την απευθείας πρόκριση στην οκτάδα.

Για το ματς δεν μπορούμε να πούμε πολλά, με την Ελλάδα να μπαίνει φουριόζα (6-0, 8-1, 10-1) ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 14-3. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα δεν είχε τον ίδιο ρυθμό επιθετικά αλλά και πάλι σκόραρε αρκετά τέρματα στα τελευταία λεπτά και πήρε μια καλή διαφορά (25-6) που ενδεχομένως να φανεί χρήσιμη στο φινάλε.

Τα οκτάλεπτα: 8-1, 6-2, 4-1, 7-2.

Ελλάδα (Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 2, Γκίλλας 2, Αργυρόπουλος 7, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αλαφραγκής 1, Κοπελιάδης 1, Κάκαρης 1, Σολανάκης 1, Βλαχόπουλος 3, Λιμαράκης.

Μάλτα (Ίτσο): Τάντι, Τζιαλάντζε, Γκάμπιν 1, Ντάρεν Ζάμιτ, Μάθιου Ζάμιτ 3, Πλούμπτον 1, Μπουτζέλι, Αμπελά 1, Νικολάι Ζάμιτ, Κάτσια, Ντίνο Ζάμιτ, Γκρόξτι

Πηγή: fosonline.gr