Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024

Bundesliga: Μεγάλη νίκη η Κολωνία, ήττα για την Ουνιόν

Η Κολωνία πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Ντόρτμουντ επικρατώντας με σκορ 3-2, ενώ η Ουνιόν Βερολίνου ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-0 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Δύσκολη νίκη για τη Φράιμπουργκ.

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η Ντόρτμουντ στο εκτός έδρας παιχνίδι της με την Κολωνία. Η Μπορούσια ηττήθηκε με σκορ 3-2 από μία εξαιρετική ομάδα που άξιζε και με το παραπάνω τη νίκη. Η Κολωνία ήταν πολύ καλύτερη στο παιχνίδι παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και δίκαια πήρε αυτή τη σπουδαία νίκη.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού, Φράιμπουργκ νίκησε με σκορ 2-1 τη Μάιντζ έπειτα από ένα παιχνίδι που είχε δραματική εξέλιξη. Η Μάιντζ αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 37′ μείωσε στο 52′ με τον Μάρτιν και πίεσε μέχρι το τέλος για να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό.

Δραματικό ήταν και το παιχνίδι ανάμεσα στη Βόλφσμπουργκ και τη Στουτγκάρδη. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 2-2 με τον Μαυροπάνο να διαμορφώνει το σκορ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις. Τελικά η Βόλφσμπουργκ πήρε τη νίκη με ένα γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Εντυπωσιακή ήταν η Λειψία που διέλυσε τη Μπόχουμ με 4-0, ενώ η Ουνιόν Βερολίνου ηττήθηκε στη Φρανκφούρτη με 2-0 από την Άιντραχτ.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή 30/9

Μπάγερν Μονάχου-Μπάγερ Λεβερκούζεν 4-0

3’ Σανέ, 17’ Μουσιάλα, 39’ Μανέ, 84’ Μίλερ

Σάββατο 1/10

Λειψία-Μπόχουμ 4-0

15′ Βέρνερ, 23′ πεν., 53′, 85′ Ενκουκού

Φράιμπουργκ-Μάιντζ 2-1

3′ Γκρέγκοριτς, 37′ Κιέρεχ – 52′ Μάρτιν

Κολωνία-Ντόρτμουντ 3-2

53′ Κάινζ, 56′ Τίγκες, 72′ Λιούμπιτσιτς – 31′ Μπράντ, 78′ αυτ. Σμιτζ

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ουνιόν Βερολίνου 2-0

12′ Γκέτσε, 42′ Λίντστρομ

Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 3-2

23′ Μάρμους, 38′ Άρνολντ, 90+2 Γκέρχαρντ – 22′ Γκιρασί, 45+1 Μαυροπάνος

19:30 Βέρντερ Βρέμης-Γκλάντμπαχ