Παρασκευή , 29 Μαρτίου 2024
Τελευταία Νέα

Bαλένθια – Οσασούνα 1-0: Με Tζάστιν Κλάιφερτ… πέταξαν εκτός επικίνδυνης ζώνης οι «νυχτερίδες»!

Ένα γκολ του Τζάστιν Κλάιφερτ έδωσε τη νίκη (1-0) στην Βαλένθια του Μπαράχα επί της Οσασούνα και την έβγαλε από την επικίνδυνη ζώνη της La Liga. Xαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις οι γηπέδου με το χτύπημα του Ντούρο ν’ αποκρούεται από τον Ερέρα

Τη δεύτερη νίκη επί των ημερών Ρoύμπεν Mπαράχα πέτυχε η Βαλένθια με «θύμα» την Οσασούνα, στο Mεστάγια.

Mε το μίνιμουμ σκορ (όπως και στο προηγούμενο εντός έδρας ματς τους με την συντοπίτισσα της χθεσινής τους αντιπάλου, Ρεάλ Σοσιεδάδ) επικράτησαν οι «νυχτερίδες» των Βάσκων) και μοναδικό σκόρερ τον Τζάστιν Κλάιφερτ, που πέτυχε το 4ο του γκολ στην σεζόν στο 74ο λεπτό (με ωραίο πλασέ από πάσα του Λίνο).

Eξ αυτών τα τρία εντός έδρας.

Με το τρίποντο αυτό οι Βαλενθιάνοι ανέπνευσαν… βαθμολογικά καθώς βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη (στέλνοντας εκεί την Σεβίλλη!).

Ωστόσο δεν γλίτωσαν το άγχος μέχρι τέλους αφού στο 91′ πέναλτι του Oύγκο Nτούρο απέκρουσε ο Ερέρα.

H oμάδα της Παμπλόνα μετά από 3 αγωνιστικές αήττητη (2ν. – 1 ισοπαλία.) δεν σκοράρει δύο αγωνιστικές χάνοντας έδαφος στο κυνήγι της Ευρώπης.