Παρασκευή , 29 Μαρτίου 2024

Australian Open: Στους «8» με επική… διπλή ανατροπή ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Σε ένα ματς… θρίλερ διάρκειας 3 ωρών και 23 λεπτών ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και ξεκίνησε με το αριστερό την αναμέτρηση κόντρα στον Τέιλορ Φριτζ με διπλή ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και την πρόκριση στους «8» του Australian Open, όπου θα συναντήσει τον Γιανίκ Σίνερ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μολονότι έχασε το πρώτο σετ με 6-4, βρήκε τις λύσεις και απάντησε με το ίδιο σκορ στο δεύτερο σετ φέρνοντας το ματς στα ίσα. Στη συνέχεια ο Τέιλορ Φριτζ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 6-4 κάνοντας το 2-1 στα σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς όμως μειώνοντας τα λάθη κατάφερε και πήρε το τέταρτο σετ με 6-3, οδηγώντας το ματς σε… παράταση και πέμπτο σετ.

Αυτή ήταν η τρίτη αναμέτρηση ανάμεσα στο Νο 4 της Παγκόσμιας κατάταξης και τον Αμερικανό, Νο 22, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να μετρά δύο νίκες, αμφότερες οι δύο αναμετρήσεις έγιναν το 2019.

Τα σετ 6-4, 4-6, 6-4, 3-6, 4-6