Παρασκευή , 29 Μαρτίου 2024
Τελευταία Νέα

Αγώνας Τάε Κβον Ντο: Χρυσό μετάλλιο ο Ραψομανίκης, «ασημένιος» ο Τεληκωστόγλου, «χάλκινη» η Μητσοπούλου

Τάε Κβον Ντο: Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η προολυμπιακή ομάδα της Ελλάδας στο βαθμολογούμενο Presidents CupAfrica G2, το οποίο έγινε στο Κάιρο.

Ο Διονύσης Ραψομανίκης στα -58 κιλά, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ο Αποστόλης Τεληκωστόγλου στα -80 κιλά πήρε το ασημένιο, ενώ η Νάσια Μητσοπούλου στα -67 κιλά, ήταν «χάλκινη».

Οι τρεις αθλητές πήραν σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για να βρεθούν μέσω της αντίστοιχης κατάταξης στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, στο Παρίσι.

Ο Διονύσης Ραψομανίκης, «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης του 2021 στη Σόφια, μπήκε ως Νο1 στο ταμπλό, το οποίο κατάφερε να την διατηρήσει και στην τελική κατάταξη της κατηγορίας του. Αυτό έγινε χάρη στις τέσσερις διαδοχικές νίκες που σημείωσε, καθώς κατά σειρά επικράτησε 11-6 και 14-2 του Μαροκινού Ρεντά, 6-0 και 12-6 του Αιγύπτιου Γκαμάλ Αχμέντ Αμντελραχμάν, 5-4 και 6-2 του Νοτιοαφρικανού Χαμάτσι και 10-7, 11-7 του Ιταλού Λομαρτίρε.

Ο «ασημένιος» πρωταθλητής κόσμου το 2019 στο Μάντσεστερ, Αποστόλης Τεληκωστόγλου, Νο2 στο ταμπλό, νίκησε 6-4 και 8-0 τον Νοτιοαφρικανό Αλμοουβαλάντ, και 11-4, 4-4 (υπεροχή) τον Σαβαντόγκο από το Μπουρουντί, για να ηττηθεί στον τελικό από τον Αιγύπτιο Εισά, «χάλκινο» Ολυμπιονίκη στο Τόκιο και Νο1 της Παγκόσμιας κατάταξης, με 7-4 και 4-3.

Η Νάσια Μητσοπούλου στα προημιτελικά των -67 κιλών, νίκησε 10-1 και 8-1 την Ντανγκνίντε από την Ακτή Ελεφαντοστού, όμως στον αγώνα για την είσοδό της στον τελικό και με μια… εχθρική διαιτησία, ηττήθηκε 5-1, 4-3 από την Αιγύπτια Σεχατά.