Παρασκευή , 29 Μαρτίου 2024
Τελευταία Νέα

Και ξανά-ξανά θα γίνει… «βασίλισσα»!ΑΕΚ-Μούρθια 77-75…

Η Ένωση προκρίθηκε στον 4ο Ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας της και το βράδυ της Κυριακής θα διεκδικήσει την κούπα του Basketball Champions League κόντρα στην Μονακό – Η «Ένωση» προηγήθηκε με έξι πόντους λίγο πριν το φινάλε, αλλά το έκανε θρίλερ, που ευτυχώς είχε… happy endΤην ευκαιρία να διεκδικήσει ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο μετά από 18 χρόνια έχει η ΑΕΚ!

Η «Βασίλισσα» προκρίθηκε στον τελικό του BCL, μετά την επικράτησή της επί της Μούρθια με 77-75. Την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Μονακό και θα επιδιώξει να βάλει ξανά το στέμμα της.

Οι περισσότεροι από 16.000 οπαδοί δεν σταμάτησαν λεπτό να στηρίζουν την ομάδα τους και ο αρχηγός Ντούσαν Σάκοτα τους ευχαρίστησε με το τέλος του αγώνα.

Δεν έλειψαν όμως και τα νεύρα, αφού λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν να έρθουν στα χέρια, με τους ψυχραιμότερους να παρεμβαίνουν.
4448501

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθησε στο 5′ (11-7). Η Μούρθια, όμως, έτρεξε σερί 10-0 (11-17, 8′), έχοντας πρωταγωνιστές τους Χάνα-Μπενίτε. Το τάιμ άουτ του Ντράγκαν Σάκοτα αφύπνισε τους παίκτες του, που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 18-17 (10′), αλλά παρουσίαζαν πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ. Οι «κιτρινόμαυροι» επέκτειναν το σερί τους (24-17, 12′), με τρίποντα των Πάντερ και την σημαντική βοήθεια του Σάκοτα, με τον Αμερικανό να πηγαίνει τη διαφορά στο +15 (37-22, 16′). Εκεί άρχισαν τα… σκούρα, αφού το επιμέρους σκορ ήταν 1-12 υπέρ των Ισπανών, οι οποίοι μείωσαν σε 38-34 (19′). Ο Γκριν με 2/2 βολές έστειλες τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 40-34 (20′).

Η οικοδέσπονα της ευρωπαϊκής διοργάνωσης κράτησε διαφορά στο 22′ (46-37), αλλά οι παίκτε του Ίμπον Ναβάρο έκαναν… αντεπίθεση. Με επιμέρους 9-15, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση (49-49, 26′) και στην συνέχεια πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (52-51, 27′), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-54 (30′), με την Μούρθια να έχει 11 περισσότερα ριμπάουντ (37-26, 13-5 τα επιθετικά).

Το τρίποντο του Πάντερ και το κάρφωμά του (63-56, 32′) ήταν ό,τι χρειαζόταν για να ζεσταθούν ξανά οι «κιτρινομαυροι» οπαδοί, ενώ λίγο αργότερα τους ξεσήκωσε ο Σάκοτα με τρίποντο και 2/2 βολές (70-61, 35′). Ο Μπενίτε ήταν ο μόνος κίνδυνος για την ΑΕΚ, αφού είχε σκοράρει και τους 14 πόντους για την Μούρθια στα 8 πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (72-68).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε καλύτερο ποσοστό στα σουτ, πέυχε 15 πόντους στον αιφνιδιασμό και 41 πόντους στη ρακέτα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τριπλέτα Χάρις-Πάντερ-Σάκοτα έκαναν μεγάλη εμφάνιση. Ο πρώτος είχε 20 πόντους, ο δεύτερος 16 και ο τρίτος 15 και 4 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μαυροειδής βοήθησε σημαντικά με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ σημείωσε και κάρφωμα!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλουφ σε περίπου 10 λεπτά δεν βοήθησε την ομάδα του και βρέθηκε σε βραδιά που δεν μας έχει συνηθίσει.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα τρίποντα των Πάντερ και Σάκοτα στηντ τέταρτη περίοδο κράτησαν ζωντανή την ΑΕΚ στο ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα χαμένα ριμπάουντ και η Μούρθια την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το γκολ-φάουλ του Χάρις που ξεσήκωσε το κοινό!

Τα Δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 55-54, 77-75.