Τετάρτη , 28 Οκτωβρίου 2020
Τελευταία Νέα

Στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδος ο Ολυμπιακός, 84-53 τον Κολοσσό Ρόδου στο ΣΕΦ…

Στους "4" του Κυπέλλου Ελλάδος ο Ολυμπιακός, 84-53 τον Κολοσσό Ρόδου στο ΣΕΦ...

Ο Ολυμπιακός παίζοντας καλό μπάσκετ και όντας σοβαρός και συγκεντρωμένος, κέρδισε εύκολα τον Κολοσσό Ρόδου με 84-53 στο ΣΕΦ και πανηγύρισε την πρόκριση του, στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και πλέον προετοιμάζεται και για το πρώτο ντέρμπι “αιωνίων” της χρονιάς.

Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν πως ήθελαν από νωρίς να… τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση και δεν δυσκολεύτηκαν, αφού από το πρώτο ημίχρονο τα πάντα είχαν τελειώσει.

Το μοναδικό που κρατάει ο Κολοσσός Ρόδου, του Νίκου Βετούλα από τον σημερινό προημιτελικό, εκτός από το καλό διάστημα στο ξεκίνημα του αγώνα, είναι πολύ καλή η παρουσία του Δημήτρη Μαυροειδή (9 πόντους, 9 ριμπάουντ).

Πλέον ο Ολυμπιακός θα περιμένει μετά από κλήρωση, να μάθει τον αντίπαλο του στα ημιτελικά του Κυπέλλου, ενώ τον περιμένει και το ντέρμπι “αιωνίων” του ΟΑΚΑ στην Ευρωλίγκα με τον Παναθηναϊκό (9/11).

Το παιχνίδι

“Ερυθρόλευκο” πάρτι από το ημίχρονο!

Μπορεί ο Κολοσσός να ήταν ανταγωνιστικός από την αρχή, όμως ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα με 12-7 (στο 5′), βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Οι Ροδίτες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ (16-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 9 πόντους (21-12).

Στην δεύτερη περίοδο του προημιτελικού, με 2/2 τρίποντα του Τουπάν και 1/1 του Τίμα, ο Ολυμπιακός “εκτόξευσε” την διαφορά στο +18 (32-14 στο 14′), έπειτα από συνολικό σερί 11-2! Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό τους και διατηρούσαν σταθερά μία μεγάλη διαφορά (39-20 στο 18′), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ντέβιντ Μπλατ στο +21 (44-23).

”Καθάρισε” εύκολα την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΣΕΦ ξεκίνησε με, τον Κολοσσό Ρόδου να κάνει ένα σερί 7-2 και να μειώνει σε 46-30 (στο 23′). Πάντως ο Ολυμπιακός, με 7 συνεχόμενους πόντους του Τίμα, ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά, στους 23 πόντους (53-30 στο 25′). Ο Κολοσσός δεν μπορούσε να μειώσει (57-37 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 64-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εντυπωσιακό σερί 15-4 και ανέβασε την διαφορά, για πρώτη φορά στο +35 (79-44 στο 35′), δίνοντας διαστάσεις “θριάμβου” στην νίκη-πρόκριση του. Στην συνέχεια, δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι και η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, πανηγύρισε την πρόκριση της στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας με 84-53!

Που κρίθηκε: Από το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, είχαν “κλειδώσει” την πρόκριση, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν ήδη στο +9 (21-12), ενώ στην δεύτερη περίοδο με συνολικό επιμέρους σκορ 23-11, ο Ολυμπιακός “εκτόξευσε” την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (44-23) και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιάνις Τίμα ήταν πολύ καλός με 21 πόντους (6/13 σουτ), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ είχε για συμπαραστάτες τον, Βεζένκοφ που έκανε double double με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 ασίστ, τον Τουπάν που είχε 11 πόντους (3/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ και τον ΛεΝτέι με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 44-23, 64-40, 84-53
Πηγή: eurohoops.net