Παρασκευή , 30 Οκτωβρίου 2020
Τελευταία Νέα

Κίνηση “ΣΕΙΣΜΟΣ”! Ανοίγει πάλι ο φάκελος της Κύπρου…

Κίνηση "ΣΕΙΣΜΟΣ"! Ανοίγει πάλι ο φάκελος της Κύπρου...

Στο site της Βουλής αναρτήθηκαν οι τέσσερις πρώτοι τόμοι του Φακέλου της Κύπρου ενώ το επόμενο διάστημα θα δημοσιοποιηθούν και οι υπόλοιποι 32.

Νωρίτερα, το πρώτο υλικό από τον ογκώδη Φάκελο παραδόθηκε από τον Πρόεδρο της Βουλής Νίκο Βούτση στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλο και τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα.

Διαβάστε τον πρώτο τόμο που περιλαμβάνει «Τα πορίσματα της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής των Ελλήνων και της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής της Βουλής των Αντιπροσώπων» η οποία είχε συγκροτηθεί τον Φεβρουάριο του 1986 και λειτούργησε εως τον Μάρτιο του 1988.

Διαβάστε τον δεύτερο τόμο που περιλαμβάνει «Τα διαδικαστικά της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής των Ελλήνων». Οι επόμενοι δύο έχουν τα πρακτικά των συνεδριάσεων της εξεταστικής επιτροπής. Συγκεκριμένα ο τρίτος τόμος έχει τις συνεδριάσεις 2 Ιουλίου έως 22 Ιουλίου 1986, Φάκελοι 1 – 8. Ενώ ο τέταρτος , συνεδριάσεις 29 Ιουλίου έως 4 Σεπτεμβρίου 1986, Φάκελοι 9 – ­12.

Πατώντας τον υπερσύνδεσμο μπορείτε να διαβάσετε τον τρίτο τόμο του φακέλου της Κύπρου. Περιλαμβάνει τα πρακτικά της εξεταστικής επιτροπής της Βουλής των Ελλήνων στις συνεδριάσεις που έγιναν από τις 2 μέχρι τις 22 Ιουλίου του 1986.

Συγκεκριμένα, στον τρίτο τόμο περιλαμβάνονται οι καταθέσεις των:

ΓΕΩΡΓΙΤΣΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
Καταθέσεις στην Επιτροπή: 2.7.1986, 3.7. 1986, 17.3.1987, 19.3.1987, 7.4.1987

Γεννήθηκε το 1924. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 28.3.1947. Έλαβε μέρος σε επιχειρήσεις του Εμφυλίου πολέμου το 1949. Υπηρέτησε στην Κύπρο 8.1965 – 7.1967. Απόφοιτος Σχολείου Πληροφοριών και Επικεφαλής Κλάδου της ΚΥΠ. Διοικητής της ΙΙΙ ΑΤΔ στην Κύπρο από 7.8.1973 έως 12.8.1974. Από 12.7.1974 αναπλήρωσε στα καθήκοντά του τον Αρχηγό του ΓΕΕΦ, Γ. Ντενίση. Κατά τη διάρκεια του πραξικοπήματος της 15ης Ιουλίου και της τουρκικής εισβολής της 20ής Ιουλίου 1974 ήταν ο ανώτατος αξιωματικός στην Κύπρο. Αποστρατεύτηκε στις 21.03.1975 με το βαθμό του ταξίαρχου.

ΝΤΕΝΙΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Κατάθεση στην Επιτροπή: 3.7.1986 Γεννήθηκε στα Κανάλια Καρδίτσας το 1919. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 7.8.1940. Έλαβε μέρος στις επιχειρήσεις του Ελληνοϊταλικού πολέμου 1940 – 1941 και σε επιχειρήσεις του Εμφυλίου πολέμου 1946 – 1949. Αποστρατεύτηκε ως υποστράτηγος τον Ιούνιο του 1973 και δύο μήνες μετά, τον Αύγουστο του 1973, επιλέχθηκε ως Αρχηγός του ΓΕΕΦ. Στις 11 Ιουλίου 1974 κλήθηκε στην Αθήνα σε σύσκεψη επιτελών. Κατά την εκδήλωση του πραξικοπήματος της 15ης Ιουλίου βρισκόταν στην Αθήνα. Αποστρατεύτηκε τρεις μέρες μετά, κατόπιν παραιτήσεώς του, με το βαθμό του αντιστράτηγου.

ΚΟΜΠΟΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Καταθέσεις στην Επιτροπή: 8.7.1986, 9.7.1986, 10.7.1986

Γεννήθηκε στην Καλλιθέα Δράμας το 1926. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 1.5.1948. Έλαβε μέρος σε επιχειρήσεις του Εμφυλίου πολέμου 1949 και σε επιχειρήσεις στο εκστρατευτικό Σώμα στην Κορέα, 1950 – 1951. Απόφοιτος σχολών πεζικού των ΗΠΑ. Υπασπιστής του διαδόχου Κωνσταντίνου, υπηρέτησε για έναν χρόνο στην ΚΥΠ, καθώς και διοικητής και επιτελής σε μονάδες καταδρομών. Υπηρέτησε στην Κύπρο ως διοικητής μονάδων καταδρομών από 19.9.1972 έως 14.8.1974. Επικεφαλής των μονάδων καταδρομών κατά τη διάρκεια του πραξικοπήματος της 15ης Ιουλίου και κατά την τουρκική εισβολή της 20ής Ιουλίου 1974. Αποστρατεύτηκε το 1975 με το βαθμό του συνταγματάρχη.

ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Καταθέσεις στην Επιτροπή: 10.7.1986, 15.7.1986, 17.7.1986 Γεννήθηκε στην Λευκάδα 1931. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 31.7.1954. Υπηρέτησε στην Κύπρο το διάστημα 1965 – 1968. Μεγάλο μέρος αυτής της περιόδου διετέλεσε υπασπιστής του τότε διοικητή της ΑΣΔΑΚ Γ. Γρίβα. Επιτελής και διευθυντής του 2ου ΕΓ σε διάφορες μονάδες. Μέλος της πρώτης ομάδας που έστειλε στην Κύπρο το χουντικό καθεστώς την 15η Ιουλίου 1974, για το συντονισμό μετά το πραξικόπημα. Αποστρατεύτηκε το Μάρτιο του 1975 με το βαθμό του ταγματάρχη.

ΚΟΡΚΟΝΤΖΕΛΟΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ
Καταθέσεις στην Επιτροπή: 15.7.1986, 17.7.1986, 22.7.1986 Γεννήθηκε στη Ραχούλα Καρδίτσας το 1930. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 10.8.1954. Εκπαιδεύτηκε στις Διαβιβάσεις στις ΗΠΑ. Υπηρέτησε στην Κύπρο το διάστημα 18.8.1973 ­28.10.1974. Επικεφαλής του τμήματος τεθωρακισμένων που έπληξε το προεδρικό μέγαρο κατά τη διάρκεια του πραξικοπήματος της 15ης Ιουλίου 1974. Αποστρατεύτηκε το 1985 με το βαθμό του αντιστράτηγου.

ΚΑΤΣΑΔΗΜΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Κταθέσεις στην Επιτροπή: 22.7.1986, 29.7.1986 Γεννήθηκε στην Άρτα. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 1.5.1948. Έλαβε μέρος σε επιχειρήσεις του Εμφυλίου πολέμου. Επιτελής του ΑΕΔ κατά τη διάρκεια του πραξικοπήματος της 15ης Ιουλίου και της τουρκικής εισβολής της 20ής Ιουλίου 1974. Αποστρατεύτηκε το 1982 με το βαθμό του αντιστράτηγου.

Πατώντας το link αποκτάτε πρόσβαση στον τέταρτο τόμο από τον φάκελο της Κύπρου που περιλαμβάνει τα πρακτικά της εξεταστικής επιτροπής της Βουλής των Ελλήνων από τις 29 Ιουλίου μέχρι τις 4 Σεπτεμβρίου του 1986:

ΚΑΤΣΑΔΗΜΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Καταθέσεις στην Επιτροπή: 22.7.1986, 29.7.1986 Γεννήθηκε στην Άρτα. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 1.5.1948. Έλαβε μέρος σε επιχειρήσεις του Εμφυλίου πολέμου. Επιτελής του ΑΕΔ κατά τη διάρκεια του πραξικοπήματος της 15ης Ιουλίου και της τουρκικής εισβολής της 20ής Ιουλίου 1974. Αποστρατεύτηκε το 1982 με το βαθμό του αντιστράτηγου.

ΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Καταθέσεις στην Επιτροπή: 31.7.1986, 17.3.1987 Γεννήθηκε το 1926. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 1.5.1948. Έλαβε μέρος σε επιχειρήσεις του Εμφυλίου πολέμου. Διοικητής Πυροβολικού στο ΓΕΕΦ το διάστημα 4.8.1973 – 2.10.1974. Αποστρατεύτηκε το 1977 με το βαθμό του υποστράτηγου.

ΛΕΒΟΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Καταθέσεις στην Επιτροπή: 2.9.1986 Γεννήθηκε το 1918. Δημόσιος υπάλληλος στο 3ο ΕΓ του ΓΕΣ το διάστημα 1949 – 1985.

ΜΠΙΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Καταθέσεις στην Επιτροπή: 2.9.1986, 4.9.1986 Γεννήθηκε στην Αργύρια Φθιώτιδας το 1930. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 12/8/1952. Το διάστημα 9.7.1963 – 8.1.1964 μετείχε στην εκπαιδευτική ομάδα του Κυπριακού στρατού. Στη συνέχεια από 09.01.1964 – 18.11.1965 υπηρέτησε στην ΕΛΔΥΚ, βοηθός στο Τριμερές Στρατηγείο και σύνδεσμος με την UNFICYP. Από το 1974 έως το 1977 επιτελής στο ΔΙΚ. Τον Αύγουστο του 1974 συνόδευσε τον Υπουργό Εξωτερικών Γεώργιο Μαύρο στις δύο διασκέψεις της Γενεύης για το Κυπριακό. Αποστρατεύτηκε το 1984 με το βαθμό του αντιστράτηγου και ανακλήθηκε από 27.08.1990 έως 31.12.1992 ως επικεφαλής στην Διεύθυνση Ιστορίας Στρατού.

ΝΟΥΣΚΑΣ ΜΙΧΑΗΛ
Καταθέσεις στην Επιτροπή: 4.9.1986, 9.9.1986 Γεννήθηκε στην Έδεσσα το 1926. Απόφοιτος ΣΣΕ, ανθυπολοχαγός 01.05.1948. Έλαβε μέρος σε επιχειρήσεις του Εμφυλίου πολέμου. Διευθυντής τεθωρακισμένων του ΓΕΕΦ το διάστημα 04.09.1973 – 30.08.1974. Αποστρατεύτηκε το 1976 με το βαθμό του ταξίαρχου.

Διαβάστε την συνέχεια του άρθρου...
Shares